понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą również za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta z plastyku buduje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Dużo uroku maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja oraz relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć również bujnie kwitną, ale wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe z Lubania zdołają być bardzo smukłe, lecz wypada je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий