среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy plot z plastiku na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na sztachety plastykowe z Łukowa na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety plastykowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia PCV na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztacheta plastykowe na plot i furtę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kafli o nierównych obrysach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий